روش های كسب آمادگی برای مصاحبه
 
 
 
گروه آموزشي مهندسي ايران iranian engineering group گروه آموزشي مهندسي ايران

 
 

روش های كسب آمادگی برای مصاحبه

پرس و جو كنيد
يكي از روش هاي مؤثر در كسب آمادگي براي يك مصاحبه حضوري، اطلاع و آگاهي يافتن از فعاليت هاي شركتي است كه قرار است در آنجا مشغول به كار شويد. غير از مطالعه بروشور هاي حاوي اطلاعات آن شركت يا گزارش عملكرد آن، پرس و جو از كساني كه در شركت مورد نظر كار مي كنند مي تواند مؤثر باشد. آنها معمولاافرادي هستند كه همچون شما، فرآيند مشابه يا تقريبا مشابهي را به هنگام استخدام شدن در آن شركت طي كرده اند و با خصوصيات محيط كار و حتي كارفرمايان بخش هاي مختلف تا حدي آشنا هستند. گفتگو با اين دسته از افراد درخصوص كم و كيف سؤال هاي مصاحبه، شرايط كار و... مي تواند مفيد باشد.

آمادگي براي مصاحبه
به گفته مشاوران كاريابي، يك مصاحبه موفق، درست از زماني شروع مي شود كه فرد، خود را براي مصاحبه آماده مي كند و هنوز دو طرف، يعني مصاحبه گر و مصاحبه شونده، يكديگر را ملاقات نكرده اند. با اين توصيف، آماده شدن و كسب آمادگي براي مصاحبه مي تواند به اندازه خود مصاحبه مهم باشد. تحقيق و پرس وجو درباره مصاحبه، ماهيت آن تمرين پيش از مصاحبه و آشنايي با كم و كيف سؤال ها و تهيه و پوشيدن لباسي آراسته، همگي بخشي از مراحل آمادگي براي مصاحبه است كه در ادامه به آنها اشاره خواهيم كرد.

تحقيق و پرس و جو
يكي از بهترين و مطمئن ترين راه هاي نشان دادن علاقه تان به شغل آگهي شده، تحقيق و پرس و جو، درباره ماهيت آن شغل، نوع شركت يا حتي كارفرمايي است كه قرار است در آنجا مشغول به كار شده و يا براي او كار كنيد. معمولاكارفرمايان، تحت تاثير متقاضياني قرار مي گيرند كه در مورد كم و كيف كار خود، با اطلاع باشند. پيش از ملاقات با مصاحبه گر يا كارفرمايتان، بايد دقيقا بدانيد كه آن شركت يا سازمان استخدامي چه فعاليت هايي دارد.
براي تحقيق در اين خصوص روش هاي مختلفي وجود دارد. يكي از اين راه ها مراجعه به وب سايت شركت يا مطالعه گزارش عملكرد آن سازمان يا شركت است. به هنگام مطالعه اين گزارش عملكرد، مي توانيد زير نكات مهم ( سال تاسيس، آرمان ها و رسالت ها، عمده فعاليت ها، تقسيم بندي اداري و...) خط بكشيد يا از آنها يادداشت برداري كنيد. با مطالعه چنين متن هايي شما نه تنها مروري بر عملكرد آن سازمان يا شركت در سال هاي گذشته خواهيد داشت، بلكه همچنين از برنامه هاي دراز مدت آنان آگاه خواهيد شد. حتي برخي شركت ها يا سازمان ها، استراتژي هاي سالانه مشخصي دارند كه آگاهي به آنها، در مدت مصاحبه، علاوه بر اعتماد به نفس، به شما توانايي بيشتري در عرصه مهارت ها و دانش فني تان خواهد داد. راه ديگر، مراجعه به مراكز كاريابي، كتاب هاي اول، كتابخانه هاي عمومي يا مطالعه نشريات صنفي ( در مورد آن شغل ) يا گزارش سالانه اين مركز و شركت ها به سهامدارانشان است.

با خودتان مصاحبه اي ترتيب دهيد
فرض كنيد قرار است در جايي سخنراني داشته باشيد. براي اين سخنراني و آمادگي براي آن، بايد متن سخنراني تان را آماده كنيد و چند بار متن را بخوانيد تا به آن تسلط كافي داشته باشيد. مصاحبه نيز اين چنين است. براي آمادگي به سراغ كم و كيف پرسش هاي مصاحبه مي رويد و آنها را مطالعه مي كنيد و حتي جواب خود را در جايي يادداشت كنيد؛ اما براي مهارت در پاسخگويي بد نيست از شيوه هايي همچون جواب دادن به سؤال ها در مقابل آينه يا ضبط كردن صداي خودتان استفاده كنيد.
شما مي توانيد به پرسش هايي كه احتمال مي دهيد از شما پرسيده شود در مقابل آينه جواب دهيد تا اعتماد به نفستان را افزايش دهيد و به حالات چهره خود به هنگام جواب دادن تسلط بيشتري پيدا كنيد. ضبط كردن صدا هم شيوه اي مؤثر است تا بتوانيد به اضطرابي كه به هنگام حرف زدن ممكن است پيدا كنيد؛ غالب شويد. بسياري از مصاحبه شوندگان، به خاطر عدم تسلط، از جملات تكراري و واژه هاي بسيار كليشه اي استفاده مي كنند بدون اين كه خود، در طول مصاحبه به آن آگاه باشند. استفاده از دو شيوه ياد شده، يعني تمرين با آينه و ضبط صدا روي نوار، مي تواند مانع از بروز اين گونه مشكلات در جريان مصاحبه شود.

توصيف كردن خود را تمرين كنيد
گام ديگر براي كسب آمادگي براي مصاحبه، تمرين در چگونگي توصيف خودتان است. توصيف خصوصيات حرفه اي تان را تمرين كنيد. به اين فكر كنيد كه قبلاً چه شغل هايي داشتيد و يا در چه زمينه هايي مهارت داريد و مثال هايي مرتبط با هر يك را در ذهنتان تداعي كنيد. به خاطر آوردن اين گونه جزييات، در كمال آرامش و در زماني كه هنوز در استرس شرايط واقعي مصاحبه نيستيد، كمك خواهد كرد تا بتوانيد در مصاحبه واقعي، پاسختان را با قاطعيت بدهيد و چيزي را در اشاره از قلم نيندازيد.

 

سوالات آزمون استخدامی

  


 
 
-- دسترسی سریع --
ارتباط با پشتیبانی خرید پروژه کیفیت محصولات قوانین و مقررات آگهی های استخدامی اطلاعیه ها تبلیغات در سایت سوالات متداول

پشتیبانی گروه مهندسی ایزان
پرداخت آنلاین ملت
ارتباط با پشتیبانی از طریق تلگرام
 

 
 


 Home   |   Marketing  |  News  |  Rules  |   Rss  |  Contact Us  |  Anti Spam
Copyright © 2008- 2016 By Iranian Engineering Group All rights reserved